Już 19 maja br. odbędzie w Noc Muzeów. Jest to dzień w którym muzea, obiekty kulturalne, galerie w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Inowrocław również bierze udział w tej akcji. Obiekty przygotowały liczne atrakcje dla odwiedzających.

Muzeum im. Jana Kasprowicza przygotowało dla mieszkańców Inowrocławia oraz jego turystów następujący program :
15.00 do 23.00 przypatrzyć się będzie można pracy mistrzów szewstwa Stanisława i Włodzimierza Krzyżowskich,
16.00 wernisaż wystawy "Portrety Stanisława Przybyszewskiego i członków jego rodziny",
17.00 wykład na temat Stanisława Przybyszewskiego i jego drogi do niepodległości,
Otwarta zostanie też wystawa Autolitografii Czesława Stefana Sonnevenda "Ver Sacrum - Teka Armii Wielkopolskiego w dniu jej narodzin".
18.00 pokazane zostaną "Drobiazgi z czasów Stanisława Przybyszewskiego"
20.00 archeologiczne wykopaliska z budowy obwodnicy Inowrocławia w Markowicach.
"Noc w muzeum" potrwa do godz. 23.00, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Biblioteka główna przy , ul. Kilińskiego 16 swoje atrakcję przygotowała od godziny 17:00 do 22:00. Są to między innymi spektakl na podstawie „Teatrzyku Zielona Gęś” w wykonaniu bibliotekarzy, recital Olgi Bończyk, kawiarenka „W Starym Kinie”, wystawa plakatów filmowych, kiermasz taniej książki, warsztaty plastyczne, gry i zabawy z wykorzystaniem x box one. Bezpłatne wejściówki odebrać będzie można w wypożyczalni.

W oddalonej od Inowrocławia o 10 km Pakości zaplanowana została impreza Skarby Kalwarii Pakoskiej, której początek będzie od godziny 19:00.W kaplicach Wieczernik, Kajfasz - Więzienie podziwiać będzie można kronikę kalwarii z 1680 roku, zabytkowe przedmioty liturgiczne, franciszkańskie pamiątki z Jerozolimy, film opowiadający o historii kalwarii, zdjęcia, odrestaurowane obrazy i krzyże oraz zabytkowe sztandary i chorągwie.

Zachęcamy do wzięcia udziału.