Park Solankowy ma powierzchnię około 85 hektarów i mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia, muszla koncertowa i tereny rekreacyjne, w tym m. in. korty tenisowe, park linowy, siłownia terenowa dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci, minigolf i stoliki do gry w szachy. Na skraju parku jest także niedawno wyremontowany Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów.

Solanki to jednak przede wszystkim rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach dywany kwiatowe i ogrody zapachowe. Co roku w Solankach wysadza się ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów, z których komponowane są przepiękne, bajecznie kolorowe oraz starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. W parku znajdują się dwa malownicze stawy. Ten bardziej popularny jest przecięty drewnianym mostem, który wiedzie nas wprost do tężni. Drugi, bardziej zaciszny, kusi okazałą iluminowaną fontanną. Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego.

W 2005 roku, nieopodal Zakładu Przyrodoleczniczego, odsłonięty został pomnik gen. Władysława Sikorskiego. Gościem specjalnym uroczystości był ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Generał Władysław Sikorski, wybitny mąż stanu, w okresie międzywojennym mieszkał w pobliskim Parchaniu i był częstym gościem inowrocławskich Solanek. Pomnik-ławeczka wykonany został z brązu i stoi pod wielkim platanem. Odsłonięcie pomnika było jednym z punktów jubileuszowych obchodów związanych z 820. rocznicą pisanych dziejów Inowrocławia, 130. rocznicą powstania Uzdrowiska Inowrocław, a także 85. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Sfotografowanie się z generałem, strzegącym Solanek, należy do żelaznego punktu wizyty w parku. Śmielsze panie zachęcamy do siadania generałowi na kolanach.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 2005 roku najznakomitsi goście Inowrocławia sadzą w Solankach drzewa. Na pamiątkę swojego pobytu dęby, klony lub platany zasadzili już m. in. aktorka Irena Kwiatkowska, mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, Zbigniew Wodecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda.

Innym fragmentem Parku Solankowego, który jest godny polecenia i zwiedzenia, są nowe Solanki. W 2012 roku powstały tu ogrody zapachów i kolorów. Na kolistych klombach od wczesnej wiosny kwitną m.in. róże, piwonie i lilie zachwycając wielością kolorów i odmian, pachną różnorodne zioła. To piękny zakątek spacerowy, zlokalizowany w pobliżu alei dębów i w niewielkiej odległości od pijalni wód mineralnych i palmiarni. Warto tu zajrzeć, pospacerować wygodnymi alejkami wśród nowo nasadzonych drzew i krzewów, albo... skorzystać ze ścieżek dla rowerów i rolkarzy. Przy pięknej pogodzie można opalać się na plaży nad stawkiem lub ... grillować w specjalnie do tego przygotowanym miejscu.

Pijalnia to miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, degustować inowrocławskie wody mineralne, a także zwiedzić ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską. Pijalnia jest obiektem o nowoczesnej architekturze, mocno doświetlonym ogromnymi oknami-witrynami i zadaszonym tarasem z leżakami, podpartym arkadą. Oprócz pijalni wód w kompleksie znajduje się również palmiarnia, pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim. Egzotyczny klimat oranżerii tworzą: tropikalna roślinność, złote rybki i ptaki. Palmiarnia ma niepowtarzalny urok i szybko stała się ulubionym miejscem spacerów. Zwłaszcza warto zaglądać tu zimą, kiedy na zewnątrz chłód i plucha i doskwiera brak ciepła i parkowej zieleni. W pijalni znajduje się kawiarnia oraz ujęcie wody mineralnej, wydobywanej z lokalnych źródeł: „Jadwigi" i „Inowrocławianki". Naukowcy potwierdzili, że działanie inowrocławskich wód ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. „Jadwiga" pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego oraz pobudzać czynności wątroby i trzustki. „Inowrocławianka" zawiera znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków. Woda bogata w te składniki uzupełnia niedobór elektrolitów, jest zalecana osobom wykonującym duży wysiłek fizyczny, m.in. sportowcom.

W pijalni wód stanął również, jak na razie jedyny w Polsce, i być może na świecie, pomnik teściowej, który budzi ogromne zainteresowanie. Sympatyczna starsza pani z pieskiem na kolanach „zaprasza" do zrobienia sobie z nią zdjęcia na ławeczce. To niewątpliwie oryginalna pamiątka z Inowrocławia dla tych młodszych, jak i starszych gości naszego miasta. - Inowrocław z racji swoich funkcji uzdrowiskowych chce promować swoje walory w sposób nietypowy, z tego co wiemy niespotykany nigdzie w Polsce i na świecie - przez teściową.

żródło: inowroclaw.pl