Tężnia jest zasilana solanką spływającą po gałązkach tarniny i dzięki temu ostatecznie odparowuje. W ten sposób wokół inhalatorium tworzy się aerozol służący profilaktyce i wspomaganiu leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniżaniu poziomu ciśnienia tętniczego. Wytwarzaniu aerozolu solankowego sprzyja także kształt tężni – połączone wieloboki o długości 320 m.

 

Niewątpliwą atrakcją jest pierwsze w Europie oświetlenie ledowe tężni oraz taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części miasta.

Inhalatorium to także doskonały plener wielu wydarzeń kulturalnych, w szczególności koncertów oraz miejsce na co dzień wykorzystywane do rekreacji. To w pobliżu tężni znajdują się: mini golf, park linowy, plac zabaw dla dzieci, siłownia terenowa i korty tenisowe.

Jako ciekawostkę warto podkreślić, iż – jak ustalili archeolodzy – prawdopodobnie właśnie w Inowrocławiu znajdowały się najstarsze tężnie (służące wówczas do produkcji soli) w Europie, a może nawet na świecie.

Tężnia Solankowa w Inowrocławiu dysponuje również tarasem widokowym. Każdy gość naszego miasta może z niego skorzystać i podziwiać widok Parku Solankowego z góry.

źródło: inowroclaw.pl