Tężnia Solankowa

teznia 280x200

Prasłowiański Gaj

gajlojewo 280x200

Bazylika Mniejsza

bazylikamniejsza 280x200

Szlak Piastowski

szlakpiastowski 280x200

Ino-Rock Festival

inorockfestival 280x200

Pływalnia Wodny Park

plywalnie 280x200

Hotel Bast wybudowany na przełomie XIX i XX wieku stanowi jeden z najpiękniejszych neobarokowych budynków w mieście . Został zaprojektowany przez wybitnego polskiego architekta Tomasza Pajzderskiego .

Historia hotelu zaczęła się w 1864 roku kiedy to do Inowrocławia przybył August Heinrich Bast .

Kupił on plac z oberżą , która znajdowała się na terenie dzisiejszego hotelu. Oberżę nazwał od swojego nazwiska Bast.

Oberża została wykupiona w 1889 roku przez Inowrocławskie Towarzystwo Budowlane, które sfinansowało powstanie w tym miejscu budynku hotelu.

Otwarcie  nastąpiło 19 października 1901 roku.

Z hotelem związanych jest wielu wybitnych i znanych osobistości. Przebywał w nim m.in. gen. Władysław Sikorski, Jan Kasprowicz oraz Stanisław Przybyszewski.

W 1991 roku hotel został wpisany jako Dobro Kultury Narodowej do Krajowego Rejestru Zabytków.

Hotel BAST  w 2013 roku przeszedł renowację i decyzją Wojewody Kujawsko – Pomorskiego otrzymał kategorię trzech gwiazdek.

Kościół św. Mikołaja

Powstanie kościoła datuje się na koniec  XV wieku.  Gotycka, trzynawowa świątynia pokryta osobnymi dachami nawiązująca tym do Kościoła w Toruniu NMP, który wyróżnia się unikalnymi szczytami.

Kościół po potopie szwedzkim popadł całkowicie w ruinę. Zawalił się dach nad dwiema ścianami : południową i środkową.

Kościół został poddany przebudowie w latach 60 – tych XVIII wieku, ale prace zostały wstrzymane przez zaborcę pruskiego , który nakazał kościół zmienić w magazyn soli, co ostatecznie doprowadziło do zniszczenia jego murów.

Fara związana jest z wieloma wydarzeniami historycznymi m.in. w roku 1321 odbył się w tu sąd papieski podczas, którego wydano skazujący wyrok na Zakon Krzyżacki i zwrot Pomorza Gdańskiego Królestwo polskiemu.

Podczas okupacji w farze przechowywane było relikwie patrona Polski , św. Wojciecha.

Osada w Biskupinie

Biskupin to miejscowość oddalona od Inowrocławia 45 kilometrów. Znajduje się tam Muzeum archeologiczne usytuowane w miejscu dawnej osady obronnej z epoki brązu i żelaza. To miejsce w którym można przenieść się w czasie i zobaczyć w jaki sposób wyglądało życie naszych przodków. Można zwiedzić tam m.in. osadę neolityczną, chatę pałucką, osadę średniowieczną z czasów wczesnopiastowskich oraz zabudowania mieszkalne ludności łużyckiej.

Fragment osady został odnaleziony przypadkowo przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcer. Do dnia dzisiejszego prowadzone są tam badania naukowe.

W 1994 roku Osada w Biskupinie została uznana za pomnik historii Polaków.

Co roku wielu turystów przyciąga w to miejsce Festyn Archeologiczny, za każdym razem poświęcany innej tematyce, który odbywa się w trzecim tygodniu września.

Rezerwat Archeologiczny:
Biskupin 3
88-410 Gąsawa , tel. 52 30 25 055

maj – wrzesień                   9:00 – 18:00

listopad – marzec              9:00 – 16:00

kwiecień, październik        9:00 – 17:00

Normalny

12 zł

Ulgowy*

 8 zł

   

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny:

 

Dzieci i młodzież do lat 18

 4 zł

Dorośli:

 8 zł

   

 Opiekunowie grup
(1 na 15 podopiecznych)

 wstęp wolny

 Dzieci do lat 7

 wstęp wolny

* młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby niepełnosprawne z opiekunami

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Wybudowany w stylu neoromańskim stanowi najwyższy kościół w mieście. Wieża kościoła ma 77 metrów wysokości . jego powstanie datuje się na początek XX wieku, głownie z inicjatywy bpa Antoniego Laubitza .

Kościół został wybudowany z czerwonej cegły na planie krzyża łacińskiego. W jego wnętrzach podziwiać można bardzo bogaty rzeźbiarski wystrój wykonany przez poznańskiego artystę Władysława Marcinkowskiego.

Podczas jednej ze mszy w roku 1909 nastąpiło zawalenie się ściany północnej kościoła. Zawalenie było spowodowane znajdującą się pod miastem nieczynna kopalnią soli.

Przez kolejne 20 lat kościół pozostawał w stanie ruiny i nie pełnił funkcji kościoła. Dopiero w 1929 roku odbudowano zawalona ścianę i przywrócone w nim msze.

Z kościołem związane jest wiele wydarzeń m.in. w 1929 roku został tu ochrzczony Józef Glemp , który od 1981-2009 był prymasem polski.

Ciekawostką jest, że trzech księży , którzy świadczyli posługę kapłańską w tym kościele zostało ogłoszonych błogosławionymi.

Bazylika Mniejsza im. Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywana przez mieszkańców miasta „Ruiną”, została zniszczona w pożarze w 1834 roku i przez wiele lat pozostawała nieodbudowana. Bazylika to najstarszy kościół romański w Inowrocławiu, wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku, dzięki Księciu Leszkowi. Jej obecny kształt zawdzięczamy odbudowie dokonanej w XIX i XX wieku.

Jej teren i sama świątynia to nie tylko kościół, ale również cmentarz, na którym pochowani są dawni parafianie, księża (w tym Łukasz Płachecki proboszcz w latach 1761-1773 ), uczestnicy powstań.
Na cmentarzu pochowany był między innymi założyciel inowrocławskiego uzdrowiska dr Zygmunt Wilkoński, a także znajduję się zachowany do dziś grobowiec rodziny Grabskich, w którym pochowani sią m.in. : wybitny działacz gospodarczy i narodowy Lucjan oraz jego syn Stefan.

Grube mury, małe, wysoko umieszczone okna i masywne dwie wieże czyniły z kościoła nie tylko obiekt sakralny ale również warownie, w której w razie zagrożenia można było się schronić, lub podjąć walkę. Na jej zewnętrznych ścianach znajdują się płaskorzeźby zwierząt oraz ludzi, które według legendy miały chronić wiernych przed złymi mocami. We wnętrzu kościoła zobaczyć możemy gotycką figurę „Uśmiechniętej Madonny”, która jest jedyną pozostałością dawnego wystroju kościoła.

ul. bpa Antoniego Laubitza 9, 88-100 Inowrocław
Telefon: 52 357 31 31

InLOT, Informacja Turystyczna

ul. Królowej Jadwigi 3

88-100 Inowrocław

 

phone ico  tel.: 52 355 53 71

mail ico  biuro@inlot.pl

 

Godziny pracy:

pon-pt: 9:00-17:00

soboty: 9:00-13:00

InLOT dla Biznesu

Poszukujesz prestrzeni konferencyjnej dla dużej grupy? A może planujesz kameralne spotkanie biznesowe lub chcesz zorganizować szkolenie? 

DOBRZE TRAFIŁEŚ.  Pomożemy Ci zorganizować przestrzeń, nocleg i wyżywienie. Zapewnimy sprzęt multimedialny niezbędny do poprowadzenia prezentacji. Uatrakcyjnimy czas rezezrwując pobyt w Spa, organizując wieczorny bankiet lub kolację.

Utrzymując stały kontakt z administatorami bazy noclegowej, obiektami konferencyjnymi i gastronomicznymi, jesteśmy w stanie w sprawny sposób pomóc w organizacji jednodniowego lub dłużsego pobytu.