Pierwsza edycja Biegu Piastowskiego miała miejsce w maju 2008 roku i na dobre wpisała się w kalendarz imprez miasta. Impreza nawiązuje do Biegów Szlakiem Piastowskim i stąd jego nazwa. Dystans jaki muszą pokonać uczestnicy to 21,097 km. Początek biegu jest w Kruszwicy nad jeziorem Gopło następnie biegnie przez miejscowość Szarlej i Łojewo aż do Inowrocławia gdzie na stadionie miejskim znajduje się jego meta.

Trasa biegu jest zróżnicowana, jednak jej 90 % to droga asfaltowa, pozostałe 10 % to utwardzone drogi gruntowe. Limit czasu od momentu startu to 3h.
Na odcinku 5 km , 10 km, 15 km i 18 km umieszczone są punkty odżywiania i odświeżania oraz toalety. Podczas 10 edycji biegu zgłoszonych było 745 osób jednak z powodu wysokiej temperatury w dniu imprezy część zgłoszonych zawodników nie zdecydowała się na start. Bieg ostatecznie ukończyło 596 biegaczy. 10 edycję biegu wygrał zawodnik z Ukrainy z czasem 1:05:00.

Podczas tej imprezy odbył się również bieg „ Dyszka na Dyszkę ‘’. Zawodnicy mieli do pokonania trasę liczącą 10 km, która wiodła głownie alejkami Parku Solankowego. Bieg ten ukończyło 234 biegaczy. Zwycięzcą tego biegu został również zawodnik z Ukrainy.
W imprezie mogą brać udział również osoby niepełnosprawne. W 2011 roku podczas IV edycji biegu wzięło udział , aż 26 zawodników na wózkach.

Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.